2. Školní fórum 2025

2. Školní fórum 2025

Dne 28. května 2025 proběhlo na ZŠ Výsluní první školní fórum, kde žáci diskutovali o zlepšení školy i města a hlasovali o nejdůležitějších návrzích. Akce proběhla za podpory vedení školy i města a měla velmi pozitivní ohlas.

Město Uherský Brod se snaží dlouhodobě zapojovat občany do různých participačních aktivit, jako jsou ankety, veřejná projednání k různým záměrům města. V letošním roce, kdy má město výročí 20 let členství v Národní síti Zdravých měst (NSZM) pokračuje s aktivitami a rozšiřuje o další participační akce s veřejností na základě plánu zlepšování schváleného Radou města dle návrhu starosty Ing. Ferdinanda Kubáníka, který je zároveň politikem zastupujícím město v NSZM. Od roku 2013 se jednou do roka schází vedení města se studenty středních škol na akci Studentské fórum, kde se u tematických stolů diskutuje pohled mladých na město. Po loňském pilotním ročníku na ZŠ Na Výsluní se v letošním roce se rozhodly zapojit všechny 3dvoustupňové brodské základní školy a převzít formát akce a uspořádat školní fórum i pro žáky Základní školy ZŠ Výsluní. Prvního ročníku na Základní škole Výsluní v Uherském Brodě se 28. května 2025 zúčastnilo 35 žáků z 5. – 9. ročníku.

Žáci si poté vylosovali stát světa a rozdělili se dle kontinentů k jednotlivým stolům do 5 skupinek Následně začali debatovat nejprve o tématu škola – co se jim líbí a co by zlepšili a poté na téma město.

V první části zaměřené na školu žáci na papír sepisovali, co se jim líbí a co by chtěli změnit. Ve městě ocenili například památky, kolotoče, akce, ale i hodně zeleně. O svých návrzích poté hlasovali ve svých skupinkách, aby vybrali témata, kterými se bude škola dále zabývat. Dva zástupci z každé skupinky představili, co se jim líbí, co se ve škole povedlo a co by vylepšili. Žáci poté museli témata vybrané ze všech stolů vyhodnotit pomocí dalších dvou hlasů, aby vybrali ta nejdůležitější.

Mezi nejpožadovanější na ZŠ Výsluní patří oprava tabletu na objednávání obědů a oprava školního rozhlasu, zvonění.

Druhá část fóra se věnovala městu. Žáci se vyjadřovali, co se jim ve městě líbí a následně navrhla, co by si přáli změnit k lepšímu. Poté proběhlo prezentování návrhů obdobným způsobem jako v první části a následné sepsání dvou návrhů z každé skupinky. Po sepsání přišlo na řadu hlasování, kde žáci vyhodnotili svými hlasy ty nejdůležitější témata. Mezi nejpožadovanější pro město z pohledů žáků druhého stupně ZŠ Výsluní patří například obchodní centrum a více akcí (obecně).

V poslední části dopolední akce se připojila paní ředitelka ZŠ Výsluní Martina Zemánková a pan místostarosta Ing. Miroslav Polášek, kteří žákům okomentovali jejich návrhy a možnosti školy i města na jejich realizaci.

Výsledkem školního fóra jsou konkrétní návrhy na zlepšení školního prostředí a města, které budou předloženy školnímu vedení a vedení města k dalšímu projednání. Akce byla velmi úspěšná a poskytla žákům prostor pro vyjádření jejich názorů a podnětů.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem zúčastněným žákům za jejich aktivní přístup a skvělé nápady, pedagogům za pomoc při organizaci, a všem, kteří se na přípravě a realizaci této akce podíleli.

Akci pomohly připravit a organizačně zabezpečit praktikantky Nela Fibichrová (SPŠOA) a Pavlína Gorčíková (SOUUB) v rámci své 2 týdenní praxe na radnici. Na základě zpětné vazby od žáků i pedagogů lze předpokládat, že tato akce bude mít pravidelné pokračování i v dalších letech.