Nabízíme pár řádků pro rodiče, kteří přihlásili své dítě ke stravování.

​​​​Naše školní jídelna nabízí dětem jídlo, které je připravené z kvalitních surovin a je nejen zdravé, ale také chutné. V současné době připravujeme pro děti dva druhy jídel. Obě jídla jsou výživově plnohodnotně vyvážena. Jídlo č. 2. je převážně bezmasé a jsou zde zařazovány pro děti většinou netradiční druhy surovin – kuskus, bulgur, tofu, šmakoun, sojové maso atd.

Součásti podávaného jídla jsou připravovány zeleninové a ovocné saláty. Nabízíme možnost výběru čerstvého ovoce a jednodruhové zeleniny, ochucených tvarohů, jogurtů a cereálií.

Samozřejmostí je pestrý pitný režim – ovocné a bylinné čaje, mošty, džusy, mléko, nebo voda dochucená citrónem a mátou.

Dětem se snažíme během roku zpestřit čas strávený v jídelně také výzdobou k danému tématu – Velikonoce, Mikuláš, Vánoce, pálení čarodějnic, Halloween. Věříme, že i příjemné prostředí jídelny přispívá k lepší atmosféře v době oběda. Naše paní kuchařky vždy dětem upečou sladké překvapení.

Školní kuchyně připravuje stravu také pro další tři základní školy a dvě mateřské školy. Pro mateřské školy zajišťujeme nejen obědy, ale také přesnídávky a svačinky.

Snažíme se, aby si děti odnášely ze školy základy zdravých stravovacích návyků.

Pokud to jen trochu jde stolujte společně doma s dětmi, neboť společné stolování vytváří pocit rodinné pospolitosti a velmi prospívá vzájemné komunikaci.

Základním dokumentem je vnitřní řád školní jídelny umístěný na webových stránkách školy – školní jídelny. Čtěte, předejdete mnohdy nedorozuměním mezi vámi a jídelnou.

Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo výhrady, neváhejte se obrátit s nimi přímo na vedoucí školní jídelny.

Objednávání  a odhlašování stravy:

Aplikaci Strava.cz pro iOS si můžete stáhnout z App Store.

Aplikaci Strava.cz pro Android si můžete stáhnout z Google Play.

Objednávání a odhlašování na Strava.cz

Strava.cz je prvním nástrojem svého druhu, který umožňuje strávníkům objednávat stravu po internetu, a to buď na webové stránce strava.cz nebo v mobilní aplikaci, která je dostupná jak pro Android, tak pro IOs.

Po přihlášení do aplikace má strávník k dispozici jídelníček, ze kterého si vybere přesně to jídlo, které má rád, případně odhlásí v době nepřítomnosti. Vše bez nutnosti osobního kontaktu v kanceláři vedoucí jídelny nebo na objednacím terminálu.

Přihlásit se můžete i přímo z Webové aplikace systému Bakaláři. Výhodou je, že již nemusíte zadávat další heslo do stravovacího systému a můžete již rovnou vybírat jídlo z nabízeného jídelníčku.

ODBORNÉ HODNOCENÍ SKLADBY ŠKOLNÍHO JÍDELNÍČKU
(Ústav preventivního lékařství, Brno)

Předložený jídelníček splňuje požadavky školního stravování, je pestrý a především bych chtěla ocenit originalitu připravovaných pokrmů (např. tortilla s rybím filé, polenta se špenátovými listy a uzeným tofu atd.). I k tomuto jídelníčku bych však měla pár drobných připomínek.

Polévky jsou dle mého názoru pestré, jsou nabízeny polévky zeleninové (brokolicová, květáková, kedlubnová), luštěninové (cizrnová, čočková se šunkou a hrachová), s obilninou (pohanková, jáhlová, vločková) i vývary (slepičí, hovězí). Chválím za přidávání pohanky a jáhel do polévek. Také na kombinaci s hlavními jídly jsem nenalezla žádnou chybu.

Každý den je na výběr ze dvou pokrmů, přitom většinou bývá jedno jídlo masové a druhé bezmasé nebo polo-masité. Dvakrát do měsíce jsou obě jídla bezmasá, to se mi zdá málo, snažila bych se udělat bezmasý den vždy jednou v týdnu, aby i děti, které mají maso rády měly vždy jeden den v týdnu bez masa.
Maso je zde zastoupeno kuřecí, vepřové, hovězí, rybí i neobvykle zařazované jelení maso. Opět bych však chtěla připomenout, že vepřové maso by mělo být podáváno méně často než kuřecí a tomu tak zde není. Také si myslím, že játra by se neměla na dětském jídelníčku vyskytovat dvakrát do měsíce, ale chválím za její neobvyklou přípravu (kachní játra na jablkách s kuskusem a dušená krůtí játra na zázvoru).
Co se týče bezmasých pokrmů, jsou převážně slaná, což musím pochválit. A také velice pozitivně hodnotím zařazování nevšedních potravin, především šmakouna, tofu, polentu, kuskus atd.
Nabídka příloh je pestrá, a nevidím v ní žádné nedostatky. Nejčastěji se zde vyskytují brambory, těstoviny, rýže a pečivo.
Technologická příprava pokrmů je více méně v pořádku, jen bych ubrala počet smažených jídel.
Pochvala za saláty a čerstvé ovoce, jen bylo dobré zařazovat je ještě častěji. Jsou zde pokrmy, ke kterým by se vyloženě hodily (tortilla s rybím filé, torteliny se sýrovou omáčkou a další).Také mléko a mléčné výrobky by bylo dobré nabízet dětem častěji, např. formou dezertu ( pudink, šlehaný tvaroh apod.)

Celkově se mi tento jídelníček líbí!

Hodnocení provedla:
Mgr. Pavla Vašková
Masarykova univerzita v Brně, Lékařská fakulta
Ústav preventivního lékařství
Brno 2.11.2009

© 2019 Základní škola, Uherský Brod, Na Výsluní / Prohlášení o přístupnosti / web by: icard.cz