POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO POLSKA –Osvětim

vytvořeno: 10.5.2017, před 6 roky v rubrice Aktuality Dne 28. dubna byl uspořádán poznávací zájezd pro osmé a převážně deváté ročníky do Polska s cílem nahlédnout do Osvětimi.

 Ta je proslulá nechvalně známým koncentračním a vyhlazováním táborem, který se stal pro celý svět symbolem teroru, vyvražďování lidstva a holocaustu. Této akce se zúčastnilo 44 dětí. Úkolem celého zájezdu bylo žáky provést temnými dějinami největšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Byl jim poskytnut výklad, jenž je obeznámil se základními fakty o koncentračním táboru- jeho fungování a jeho smutná úloha v historii lidstva, hlavně v historii židovského a romského obyvatelstva.

První část prohlídky se týkala kmenového tábora Osvětimi I. Zde nám byly nastíněny hlavní principy jeho fungování. Druhá část prohlídky byla věnována Osvětimi II. Birkenau (Březinka). Pro svou polohu a vzhled vyvolává ještě nepříjemnější pocity.

Tato exkurze má své opodstatněné a pevně zakořeněné místo v našich osnovách učiva dějepisu, jelikož je nepsaným zákonem učit současný svět o chybách a hrůzách minulosti. Je potřeba uvědomit si, že pomyslná hranice mezi přítomností a minulostí je velmi křehká a zranitelná! A hlavně zavírat oči před minulostí je luxus, který si lidstvo nemůže a nesmí dovolit!

Mgr. Monika Smržová


© 2019 Základní škola, Uherský Brod, Na Výsluní / Prohlášení o přístupnosti / web by: icard.cz