Učíme se lidové tance

vytvořeno: 31.3.2014, před 10 roky v rubrice Aktuality V období od 17. 3. do 26. 3. 2014 na naší škole proběhl seminář "Učíme se lidové tance".

Podařilo se. Veřejnost se opět nadchla pro seminář „Učíme se lidové tance“ na Základní škole Na Výsluní v Uherském Brodě.

Naše škola spolupracovala s Folklorním souborem Horněmčí a vše se uskutečnilo za podpory Městského úřadu Uherský Brod. V pondělí 17. března jsme si společně s Marií Rapantovou ze Starého Hrozenkova připomněli hrozenskou hladkou a navázali jsme složitější hrozenskou zakračovanou. Ve středu 19. března jsme se z Kopanic přesunuli na území uherskohradišťského Dolňácka a za pomoci Venduly Lapčíkové si zatančili bílovskou sedlckou. Pondělí 24. března patřilo Vlastimilu Ondrovi a tancům z nejbližšího okolí Uherského Brodu – nivnické a boršické sedlcké.  Poslední den výuky tanců 26. března jsme se přesunuli za hranice na Slovensko, kde nás Ján Karlík z Moravského Lieskového zasvětil do lieskovské sellácké. Bylo to vůbec poprvé, co se na tomto semináři vyučoval slovenský tanec. Všechny večery výuky tance doprovázela hudecká muzika Kopaničár v čele s Janem Rapantem.

Na kurzu se sešlo přes šest desítek tanečníků, jak z folklorních souborů, tak i tanečních nadšenců a začátečníků. Kromě příjemně protančených večerů všichni účastníci dostali malou příručku s texty a notami písní a se stručným popisem kroků tanců.

Seminář tanců je specifický tím že, lektoři pochází z daného regionu tance. Díky tomu zde byl tanec vyučován ve své původní a archaické podobě. Výběrem lektorů se snažím o to, aby se staré a unikátní formy tanců nevytratily.

Děkuji všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na průběhu a uskutečnění folklorního vyučování a ráda bych všechny pozvala na další ročník této netradiční akce, která určitě proběhne příští rok na jaře.

Ing. Jitka Bartošová

foto: Kateřina Mařáková


© 2019 Základní škola, Uherský Brod, Na Výsluní / Prohlášení o přístupnosti / web by: icard.cz