Co je šoa?
vytvořeno: 18.2.2015, před 8 roky v rubrice Aktuality Co je šoa, holokaust, extremismus....? Kdo byli sir Nikolas Winton, Irena Sendlerová, Otto Wolf....?
Na tyto a mnoho dalších otázek dostali odpověď žáci 9. ročníku na besedě s panem Pavlem Pakostou, spolupracovníkem židovské organizace ICEI, který velmi emotivním způsobem přiblížil žákům problematiku hrůz 2. světové války, především nacistickou politiku likvidace židovského obyvatelstva.
A jak hodnotí besedu sami žáci?
„Beseda se mi velmi líbila, myslím si, že je důležité si tyhle věci připomínat, abychom si uvědomili, čeho všeho jsou zfanatizovaní lidé schopni. Kolik strachu museli zažívat lidé o své blízké, ale připomínat si také hrdiny, kteří udělali neuvěřitelné věci pro záchranu lidských životů.“
Klára Gomelská 9.A
„Je důležité se zamyslet nad tím, čím si museli lidé projít, co všechno vydržet a přitom být stále lidmi. Nepřála bych to nikomu. Lidé by neměli být nikdy trestáni za to, jak se narodili, podle vzhledu či národnosti.“
Martina Otrusinová 9. B
„Už dřív mě tyto události zajímaly a nyní si myslím, že vhledem k věcem, které se teď dějí ve světě, by se toto téma nemělo zapomínat a měly by se tyto záležitosti řešit.“
Sára Štursová 9.B
„Přednáška se mi velice líbila. Udělal jsem si větší obrázek o utrpení, které museli lidé zažívat. Bylo to ještě horší, než jsem si myslel. Bylo mi líto všech těch dětí!“
Matěj Pišoja 9.B
„Netušila jsem, že to v koncentračních táborech jako Osvětim bylo tak strašné. A spolu se svými spolužáky si uvědomujeme, že můžeme být rádi za to, v jaké době žijeme, a doufat, že nic podobného už se nestane. Brzy pojedeme na exkurzi do Osvětimi, říká se tomu továrna na smrt. Bude divné stát na místech, kde umíraly miliony lidí, vidět naživo místa, kde spali, pracovali.....“
Julie Šišáková 9.A
„Každý člověk by měl toto téma znát, už kvůli úctě k lidem, kteří tuto hrůzu zažili či v ní zahynuli. Protože jak se říká: Kdo nezná minulost, je odsouzen zažít ji znovu!“
Barbora Zemková 9. A