Areál školy - hnízdiště SOVÍ RODINY

vytvořeno: 17.6.2020, před 4 roky v rubrice Aktuální dění

Umístění školy na kraji města a celkově klidné okolí je ideální nejen pro děti, ale často nám pod okny přeběhne zajíc nebo veverka. Několik týdnů u nás máme nastěhovanou soví rodinu  Kalouse ušatého,  je jednou z nejběžnějších a nejhojnějších sov v ČR. Zároveň je velmi prospěšný z pohledu potravního řetězce (požírá zejména hlodavce). Je aktivní za soumraku a v noci. Kalousové spíše preferují jehličnany, pokud si mohou „vybrat“. Nejpozději svá zimoviště opouštějí v březnu, výjimečně v dubnu, kdy začíná období hnízdění. Jistou zajímavostí je, že kalous si hnízdo nestaví. Pro hnízdění využívá opuštěná hnízda ptáků, kterými jsou straky, havrani, káňata, ale občas se mu zalíbí i hnízdo po veverkách.

U kalouse jsou typická a nápadná tzv. „ouška“. Patrná jsou však pouze tehdy, když sedí v klidu a odpočívá. Jakmile začne provozovat nějakou činnost, třeba při letu, trhání kořisti nebo při krmení mladých, přiloží je k hlavě.

Kalousům, ale nejen jim, i všem ostatním sovám bychom měli fandit nejen pro jejich krásu, zajímavý vzhled, tajemný způsob života a vzornou péči o mladé, ale i vzhledem k jejich vyslovené užitečnosti. Plně si zaslouží náš zájem o ně, naši ochranu i pomoc a vřelé sympatie!

A když budete mít štěstí při procházce areálem školy, možná naše sovy uvidíte stejně jako objektiv našeho školního fotografa.

PaedDr. Bistrá Dagmar

Ředitelka

© 2019 Základní škola, Uherský Brod, Na Výsluní / Prohlášení o přístupnosti / web by: icard.cz