Svět nevidomých

vytvořeno: 30.10.2017, před 10 měsíci v rubrice Aktuality [DOPLNIT TEXT]

et Koncem října se žákům prvního stupně naskytla jedinečná příležitost pro poznávání jiných světů. Nemuseli ale cestovat daleko, protože svět plný sluchových, hmatových a čichových vjemů přišel za nimi. Díky skvělé paní Daniele Hladíkové se mohli seznámit se světem nevidomých.

Při besedě byl prostor nejen pro povídání o tom, jaké to je být nevidomý, ale paní Daniela měla pro své posluchače nachystánu spoustu aktivit a činností, díky kterým si děti mohly opravdu vyzkoušet na vlastní kůži některé pomůcky pomáhající a rozvíjející jejich vrstevníky se zrakovým postižením. Seznámily se s pojmem Braillovo písmo – naučily se číst pozdrav a dokonce měly možnost si tímto zvláštním písmem i zapsat krátkou zprávu, kterou jim následně paní Daniela přečetla (dětmi napsaný vzkaz zněl opravdu jako z jiného světa). Zajímavé byly reliéfní mapy, interaktivní model trávící soustavy člověka i třídění drobných předmětů pomocí hmatu. Děti velmi zaujala kniha plná příběhů i kniha pomáhající k rozvoji fantazie a vnímání. Aktivně se zapojily do hry se sluchovým pexesem, kdy se snažily najít kamarády se stejným zvukem a rozpoznaly i řadu vůní. Některé třídy měly to štěstí, že je besedou provedl i věrný pomocník paní Daniely – vodící pes.

Moc tímto děkujeme paní Daniele Hladíkové za krásnou besedu.

Mgr. et Mgr. Lenka Bublíková