POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO POLSKA – Osvětim

vytvořeno: 1.4.2015, před 4 roky v rubrice Aktuality Žáci naší školy navštívili nechvalně známý Auswitz v Polsku.

Dne 17. března byl uspořádán poznávací zájezd pro osmé a převážně deváté ročníky do Polska s cílem navštívit Osvětim, která je proslulá nechvalně známým koncentračním a vyhlazovacím táborem. Ten se stal pro celý svět symbolem teroru, vyvražďování lidstva a holocaustu. Úkolem celého zájezdu bylo právě žáky provést temnými dějinami této zrůdné „továrny na smrt“.  Byl jim poskytnut výklad, který je obeznámil se základními fakty o koncentračním táboru- fungování a jeho smutná úloha v historii lidstva, hlavně v historii židovského obyvatelstva. První část prohlídky se týkala kmenového tábora Auswitz I. Zde nám byly nastíněny hlavní principy jeho fungování. Druhá část prohlídky byla věnována Auswitz II. Birkenau (Březinka), která pro svou polohu a vzhled vyvolává ještě nepříjemnější pocity. Zájezd se setkal s pozitivním ohlasem, žáci byli rádi, že jim byla poskytnuta možnost uvidět jednu z nejkrutějších a nejhrůznějších „myšlenek“ nacistického vůdce Německa, která našla svého vykonavatele v podobě Rudolfa Hösse. Tato exkurze má své opodstatněné a pevně zakořeněné místo v našich osnovách učiva dějepisu, jelikož je nepsaným zákonem učit současný svět o chybách a hrůzách minulosti. Je potřeba uvědomit si, že pomyslná hranice mezi přítomností a minulostí je velmi křehká a zranitelná! A hlavně zavírat oči před minulostí je luxus, který si lidstvo nemůže a nesmí dovolit!

Mgr. Monika Machalová