Ocenění ZK 2017 pro emeritní vedoucí ŠJ

vytvořeno: 12.4.2017, před 2 roky v rubrice Aktuality V pondělí 10. dubna naše emeritní vedoucí ŠJ Dagmar Trtková získala ocenění Zlínského kraje.

Paní Dagmar Trtková                                           V Uherském Brodě, 17. ledna 2017

navržená kandidátka na ocenění pracovníků ve školství Zlínského kraje 2017

Profesní životopis

Paní Dagmar Trtková pracuje ve školství neuvěřitelných 39 let. V únoru roku 1978, tehdy jako 25 letá, získala pracovní smlouvou na místo administrativní pracovnice na tehdejší III. ZDŠ a to půl úvazek, který byl doplněn úvazkem vedoucí školní jídelny III.MŠ. Brzy si přebrala ŠJ ZDŠ celou a dnes stravuje kromě žáků a zaměstnanců naší školy také děti a pracovníky dalších pěti školských subjektů – ZŠ Havřice, MŠ a ZŠ Újezdec, MŠ Havřice, ZŠ IV, ZŠK.

Paní Trtková je vystudovaná dietní sestra, takže její odbornost ve výživě a dietetice, stejně jako v potravinářství, byly nejlepším předpokladem pro zvládání pozice tolik různorodé a specifické jako je vedoucí školního stravování. Svůj původní záměr věnovat se výživě nemocných lidí přesměrovala k celoživotnímu poslání dát své pracovní nasazení i srdce těm, kteří tvoří naší budoucnost – dětem. Má jedno motto, o němž jsme často polemizovaly, a zní: „To nejlepší, co naše děti může potkat, je školní stravování.“ V rámci našich filozofických úvah jsme toto ke shodě obou společně poupravily: „To nejlepší, co naše děti může potkat v rámci výživy, je školní stravování.“ A já bych dodala:„ ..na ZŠ Na Výsluní“. To byla paní vedoucí ochotna připustit až po té, kdy jsem připomínkovala, že zdravá rodina je z mého pedagogického pohledu tím nejpodstatnějším ve vývoji dítěte.

Ráda bych také připomenula nejvýznamnější úspěchy v oboru, kterých dosáhla:

• v r.1999 v Mělníku získala v celorepublikové kulinářské soutěži Křišťálová vařečka spolu se svým týmem 3.místo
  • v roce 2000-2001 se pyšnila certifikátem zdravé výživy
  • v roce 2010 si odnesla z krajské soutěže o nejlepší školní jídelnu v Brně 1.místo s postupem do celonárodní soutěže
  • a ve stejném roce završila své úspěchy tím nejvyšším 1.místem v celorepublikové soutěži o nejlepší školní jídelnu a to dokonce s menu, které nebývá zásadně oblíbené – rybí filé se zeleninou chutnalo odborné porotě nejvíce a splňovalo náročné výživové parametry.

K 31.11.2016 požádala o ukončení pracovního poměru a odešla do starobního důchodu. Přičemž dva roky na žádost zaměstnavatele přesluhovala po dovršení důchodového věku.

navržená kandidátka na ocenění pracovníků ve školství Zlínského kraje 2017

Zdůvodnění podávaného návrhu

Paní Trtková vždy za svou prací viděla člověka, jednak své podřízené kolegyně a jednak své stravované děti. Na všechny své kuchařky byla vždycky enormně náročná, její důraz na vyvážené, chutné i zdravé obědy v duchu moderních přístupů kuchařkám práci nikterak neulehčil, zavrhla zasmažené omáčky, nahradila je skvěle chutnajícími bezzásmažkovými, smažený řízek najdeme v jídelníčku sotva 2 – 3x do roka, trvá na absolutně nejčerstvějších potravinách, ale i jejich zpracování, takže zeleninu do salátů paní kuchařky opravdu čistí téměř těsně před jejím vydáním. Když zřizovatel zjišťoval pro potřeby výběrových řízení odborné posouzení dodavatelů, nestačil se divit, kolik to druhů potravin (až dvojnásobně více než jinde) objednává naše ŠJ. A takto pestře, zdravě a chutně se u nás pod vedením paní Trtkové dosud vaří. Nutno podotknout, že při všech úspěších a pochvalách skromně přesunula zásluhy na jiné, na své paní kuchařky. Ony v ní také celou dobu měly velkou oporu, snažila se o co nejlepší pracovní či platové podmínky a vždy si velice vážila jejich často nedoceněné práce.

Přes všechno nasazení a bezvýhradnou náročnost je naše paní Dáša Trtková veselá, zábavná, přátelská a dobrosrdečná, všude je jí plno a nikoho nenechá na pochybách, že ví, co chce a trvá si na svém. Řadu let předsedala v oblastním ČMOS a hájila oprávněné zájmy nepedagogických pracovníků ve školství. Svým kolegům přinesla řadu zážitků, díky zápalu a nadšení pro kulturu, a společenské akce, zajišťovala vyžití zaměstnanců naší školy na poli zájezdů i divadelních představení. Byla oslovována renomovanými časopisy a poskytovala odborné články např. v časopise Jídelny. Úzce spolupracovala s krajským metodickým vedením školních jídelen.

Nikdy jí nebylo zatěžko připravit jídlo dětem o prázdninách, když jí oslovil trenér s požadavkem na stravování sportovců pro soustředění či na zajištění jídla lyžařského kurzu. Pravidelně vyhověla pedagogům a připravila uvítací perníčky pro prezentaci školy při zápise do 1.třídy. Ráda navštěvovala hodiny rodinné výchovy, aby besedovala s žáky o zdravém jídelníčku. To jsou vše úkony nad rámec pracovní náplně vedoucí ŠJ, ale tu si uměla paní Trtková vždy o své vůli či na přání druhých navyšovat a navyšovat a navyšovat. Nikdy se nezeptala, co za to?

V posledních letech byla v pozici moudrého a citlivého rádce svým mladším kolegům i své ředitelce. Nepohody a záludnosti školství i školního stravování bere s nadhledem a elegancí, umí se orientovat v problematice, ráda vyhoví dítěti s diabetem či bezlepkovou dietou. Výrazným a jen pozitivním způsobem se zapsala zlatými písmeny do kroniky školy, na její bezmála 40cetiletou éru budou všichni, kteří ji měli čest poznat, dlouho vzpomínat.

Vážíme si paní vedoucí jako skvělé kolegyně, kamarádky a odborníka, i úžasně pracovitého člověka.

Pro vše výše uvedené považujeme paní Dagmar Trtkovou jako správného kandidáta na ocenění ZK.

Dagmar Bistrá, ředitelka