Mezinárodní projekt Comenius

vytvořeno: 12.3.2014, před 5 roky v rubrice Aktuality Žáci a učitelé Základní školy Na Výsluní v Uherském Brodě pracují od začátku školního roku 2013-2014 na programu WATER WISE. Jde o projekt Partnerství škol Comenius.

Projekt Comenius jsme jako grantový získali od Domu zahraničních služeb, Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.  Cílem projektu je navázat mezinárodní spolupráci mezi evropskými školami, rozvíjet cizojazyčnou komunikaci mezi žáky i učiteli, poznávat podmínky pro vzdělávání na různých místech Evropy, prohlubovat znalosti žáků v oblasti přírody, ekologie a kultury jiných zemí a v neposlední řadě rozvíjet přátelství mezi dětmi. V průběhu následujících 2 let se vzájemně všechny   školy navštíví. Zapojeny jsou školy ze států Německo, Španělsko, Polsko, Litva, Finsko a Čeká republika. Ústředním tématem je voda a její nepostradatelnost  pro člověka, žáci se zaobírají tématem z oblasti ekologie, její využití v ekonomice nebo turismu. Zajímá je voda ve všech skupenstvích. První společné setkání se uskutečnilo v říjnu 2013 ve španělském Valladolidu, v pořadí druhé právě u nás v Uherském Brodě.  Zadání našeho programu byla voda v podobě sněhu, připravili jsme proto dětem i vyučujícím společný lyžařský kurz, kde se většina zahraničních hostů zcela poprvé postavila na lyže.  Týden od 24. – 28. února 2014 ve Velkých Karlovicích jsme naplánovali velmi intenzivně, spojili běžný výcvikový kurz školy s programem cizinců a tím vznikl naprosto ojedinělý projekt trávení společného času nejen v průběhu výuky ale i v době volnočasových aktivit. Večerní zábava pro všechny tak probíhala v anglickém jazyce a věříme, že pobavila a obohatila všechny účastníky kurzu. Zaznívaly však také jazyky všech zúčastněných zemí.V průběhu týdne jsme hostům představili z naší krásné kulturní země skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, lázeňské město Luhačovice, Basiliku ve Velehradu, Strážnici,  historické jádro města Uherského Brodu, samozřejmě jsme se pochlubili krásnou a moderně vybavenou školou, navštívili Muzeum J. A. Komenského, jehož jméno nese samotný projekt, byli jsme slavnostně  přijati u pana starosty. Po náročném týdnu od nás odjíždělo všech 27 dětských i dospělých cizinců nejen s novou dovedností – naučili se lyžovat, s novými poznatky o naší zemi a tradicích, ale i s pocitem, že přes kulturní rozlišnosti jsme navázali cenná přátelství.  Nyní už se všichni těšíme, co pro nás připraví přátelé z Litvy, kam se vybraní žáci se svými učiteli chystají v květnu 2014. Další země pak postupně navštívíme v průběhu následujících dvou let. Je to tedy skvělá motivace pro žáky vynaložit zvýšenou píli při zvládání cizích jazyků.  Velké poděkování patří rodičům našich žáků, kteří dětem ze zahraničí poskytli rodinné zázemí a pohostinnost v době, kdy jsme pobývali v Uherském Brodě a také všem dospělým i žákům, kteří se do různých projektových činností aktivně zapojili.

Mgr. M. Josefíková, koordinátorka projektu