Měsíc filmu na školách

vytvořeno: 9.12.2014, před 4 roky v rubrice Aktuality Naše škola je již několik let zapojena do projektu Příhěby bezpráví, který je zaměřen na události 20. století.

Jak sám název napovídá, projekt vypráví příběhy lidí, kteří si vytrpěli své v obdobích nesvobody. Některý ročník se věnoval osudům lidí v nacistických lágrech, jiný byl zaměřen na vyprávění o komunistickém bezpráví. Letošní ročník byl vzpomínkou na listopadové události roku 1989. Součástí tohoto projektu je promítání dokumentů dané doby s autentickými příběhy a také beseda s pamětníky. Velkým přínosem těchto besed je i to, že žáci vidí a slyší promlouvat lidi, kteří pocházejí přímo z jejich regionu. Dokument, který žáci 9. ročníku zhlédli letos, měl název Z deníku Ivany A. V roce 1989 byla maturantkou a vedla si deník, kde zaznamenávala události v průběhu celého roku. Film je natočen velmi emotivně a v žácích vyvolal zájem pochopit dobu a ptát se. Hostem  letošní besedy byl pan místostarosta města Ing. Petr Vrána, který byl iniciátorem i aktivním účastníkem listopadových událostí v Uherském Brodě. Přiblížil nám také studentské dění na gymnáziu, kde tehdy působil jako učitel.

Mgr. Vladimíra Veselá

A jak sami žáci zhodnotili tuto besedu?

„Když jsem se dívala na film, přišlo mi to kruté a nespravedlivé. Myslím si, že každý občan má právo vyjádřit svůj názor. Kdyby dnešní doba byla jako tehdy, určitě  bych se zapojila do demonstrace. Obdivuju, že se studenti nebáli.“

Natálie Mihlová, 9. A

„Netušila jsem, že demonstrace byly tak masové a že se pořádaly nejen v Praze. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla tolik zajímavých informací. „

Julie Šišáková, 9. A

„ Jsem ráda, že jsem se besedy zúčastnila. Uvědomila jsem si, jaké výhody v dnešní době máme oproti minulosti. Můžeme projevit nahlas svůj názor, aniž bychom za to byli potrestáni.“

Anonym