Listování

vytvořeno: 10.12.2015, před 3 roky v rubrice Aktuality Předvánoční čas není jen ve znamení příprav na nejkrásnější svátky roku, ale i obdobím, kdy je třeba zvolnit a zpříjemnit si školní dny něčím milým a nevšedním. Ani letos tomu nebylo jinak. Celá naše škola se v pondělí 7. 12. spolu s dalšími dvěma školami vydala na tzv. scénické čtení do kina Máj.

Mladší žáčci se mohli těšit na představení knihy Dobrodružství strýčka Ludvíka od izraelského autora J. Leviho, zatímco starším ročníkům byla představena autobiografická kniha současné světové sportovní celebrity Usaina Bolta Můj příběh: 9,58. Třešničkou na dortu celého představení bylo vystoupení českých herců Lukáše Hejlíka a Alana Novotného. Už i tato skutečnost okořenila celý náš kulturní zážitek. Samotný název scénické čtení mohl vyvolávat u dětí zprvu pocity nudy, ale jak tomu většinou bývá, představa a realita se mnohdy rozcházejí. V tomto případě se nám nic lepšího nemohlo stát! Divadelní představení s knihou v ruce předkládá divákům zcela nový prožitek z četby. Originálním, neotřelým způsobem se snaží posluchačstvo knihou oslovit a probudit tak zájem o čtení. A hlavně radost z něj! V době plné nejmodernějších technologií je tomu třeba. Celý projekt Listování si s tímto problémem poradilo velmi dobře. I.stupeň se s herci vydal do pohádkového vyprávění strýčka Ludvíka. Děti mohly ve světě plném legrace šplhat do oblak ve švýcarské poušti nebo si zařádit s obry a strašidly. A co tak se dozvědět něco o životě třeba takové celebrity? Popřípadě je libo focení s Lukášem Hejlíkem? Nebo knihu s podpisem? Starší žáci se zase ocitli ve světě královského sportu. A kdo by nám jej mohl nejlépe představit než samotný král, jeho početní příbuzní a nejbližší – upovídaná tetička, stydící se maminka či trenér skoupý na slovo. Nechybělo překonávání světových rekordů, vytváření nových a hlavně smích a zájem mnoha párů očí sedících v sále. Učitelská srdíčka nemohla více než plesat. Opět se potvrdila krása i síla mluveného a čteného slova. Co říci na závěr? Troufám si tvrdit, že konečně všechny moderní vymoženosti doby zůstaly po určitý čas zapomenuty v  kapsách.

Mgr. Monika Machalová